ÇOCUKLARIMIZIN FUTBOL TEMEL EĞİTİMİ
Bu toprakların çocuklarına spor yaptırmayı, “İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Futbolcu” anlayışı ile geleceğimize anlam katan Altınordu organizasyonun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.
Monday, 24 April 2023
Ben, Nuran Özeşer. 27.04.1960 Tire doğumluyum. Futbola 1974 senesinde (14 yaşımda) Çırpı Doğanspor’da başladım ve 1996 yılında Torbalıspor’da aktif futbol yaşantımı sonlandırdım. Formasını giydiğim takımlar sırasıyla; Çırpı Doğanspor, Ödemişspor, Kuşadası Gençlik, Ispartaspor, Ülküspor, İzmirspor, *ucaspor, Torbalıspor. Antrenörlük yaşantım ise 1997 senesinde Torbalıspor altyapısında başladı ve 3 yıl sürdü. Ardından 7 yıl İzmispor olmak üzere 1 yıl Aliağa Petkim ile devam etti. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Seyit Mehmet Özkan ile 2007 yılında 5 yıllık bir çalışma imkanımız oldu. Günümüzde ise küçük yaş temel teknik çalışmaları ile birlikte YAFO Kıdemli Başantrenörü olarak çalışmalarıma devam etmekteyim. Artık beyaz saçlıyım. 

YAFO’da çalışmalarımız, çocuklarımıza futbol temel teknik çalışmalarımızı “Top Hissi” çalışmaları altında uyguluyoruz.

Top Hissi Çalışmaları nedir? Evlatlarımıza ne kazandırır?

Top hissi çalışmaları 7 koordinatif yeti ile farkındalık kazandırma amaçlanır.
1. Ritim
2. Denge
3. Reaksiyon
4. Yön alabilme
5. Ayrım yapabilme
6. Birleştirme
7. Uyum yetilerini geliştirmeyi sağlar.

Futbol Temel Eğitimi’nde “Kolaydan Zora, Basitten Karmaşığa, Kısadan Uzuna” basamaklaması ile ilerliyoruz. Bu çalışmalar, Fiziksel Kas Hafızası oluştururken; zihinsel odaklanma ve uygulamada bireysel olarak yeteneklerinin farkına varmalarını sağlıyor. Çalışmaların zorluk seviyeleri arttıkça, ayakta kalabilmeyi, temel tekniklerini baskı altında uygulayabilmeyi, özgüvenli ve doğru karar vermelerini, takım halinde ortak hareket etmelerine imkan tanıyor.
Top Hissi çalışmalarının temelinde “Yetenek + Teknik + Disiplin” harmanı vardır.
Top Hissi çalışmaları gelişime açık oyuncuları keşfetmenize yardımcı olur. Gelişime açık oyuncuları ise dinamik teknik çalışmalar ile (Tekniği pasif rakiple maç koşullarında çalışmak) oyuncuların performans çalışmalarına adapte etmekte kolaylık sağlar.

Bu toprakların çocuklarına spor yaptırmayı, “İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Futbolcu” anlayışı ile geleceğimize anlam katan bu organizasyonun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Tüm bu imkanların sağlayıcısı olan; bu organizasyonun kurucusu Sayın Seyit Mehmet Özkan’a şükranlarımı sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla,
Nuran ÖZEŞER