/ Haber / SAİM SARP BODUR SATRANÇ'TA TÜRKİYE ŞAMPİYONASI'NA HAZIRLANIYOR...

SAİM SARP BODUR SATRANÇ'TA TÜRKİYE ŞAMPİYONASI'NA HAZIRLANIYOR...

Satrançta İzmir 6.'sı olarak Türkiye Şampiyonası'na gitmeye hak kazanan Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U15 Takımı oyuncularımızdan Saim Sarp Bodur, Türkiye Şampiyonası'na hazırlanıyor.


"İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Futbolcu" mottosuyla yoluna devam eden kulübümüz, ALFA bünyesinde eğitim gören sporcularımızın kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla farklı aktiviteler yapmaya devam ediyor. Bu bağlamda aileden satranç yeteneği olan oyuncularımızdan Saim Sarp Bodur da satrançta aldığı başarılarla yüzümüzü güldürüyor.
Çalışmalarına Satranç Eğitmenimiz Atilla Alpaslan ile devam eden Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U15 Takımı oyuncularımızdan Saim Sarp Bodur, İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Satranç Federasyonu İzmir Satranç İl Temsilciliğinin 19-20 Kasım da düzenlediği, Yıldızlar İzmir Satranç İl Birinciliği Turnuvası'nda 5 maçta 2 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyetle İzmir 6.'sı olmuştu. Sporcumuz başlangıç sıralamasına göre başarı ile tamamladığı bu turnuva sonrası Türkiye Satranç Federasyonu'nun Ocak ayında düzenleyeceği U15 Genel Türkiye Satranç Şampiyonası'na da katılacak.

SPORCULARIMIZ İLE TÜRKİYE ŞAMPİYONLARINDA MÜCADELE ETMEK İSTİYORUZ

Sporcularımız ile gerçekleştirdiği çalışmalardan bahseden Satranç Eğitmeni Atilla Alpaslan, "U11'den U19 Takımımıza kadar haftada birer saat kadar satranç çalışmalarına devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızı İzmir'deki Türkiye Satranç Federasyonumuzun düzenlediği bireysel ve takım turnuvalarında da daha önceki yıllarda taşımıştık. Bu yıl da pandemiden sonra ilk federasyon etkinliğine Saim ile beraber 19-20 Kasım'da İzmir 15 yaş İl Birinciliği'ne katılarak başladık. 18 sporcu arasında Saim, önemli bir başarı göstererek 6. oldu. Türkiye Satranç Federasyonu'nun ocak ayında düzenleyeceği Türkiye Şampiyonası'nda öncelikle Saim ile U15 kategorisinde yarışmak, olanak bulabilirsek diğer alt takımlarımızdaki sporcularımız ile de yarışmak istiyoruz." diye konuştu.

SATRANÇ, FUTBOLDA DAHA MANTIKLI VE HIZLI KARARLAR VERMEMİZİ SAĞLIYOR

Satrancın futbolla benzerliklerinden bahseden oyuncumuz Saim Sarp Bodur, "Satrancı 5-6 yaşlarımda oynamaya başladım. Sonra bırakmıştım. Yaklaşık 3 sene önce tekrardan merak sardım. Kendi çapımda yavaş yavaş oynayarak gelişimler gösterdim. Ardından turnuvalara katılmaya başladım ve süreç böyle ilerledi. Satranç, futbolda daha mantıklı ve hızlı kararlar vermemizi sağlıyor." dedi.