ALTINORDU'NUN 100 YILLIK TARİHİNDEN
Altınordu Spor Kulübünün Temeli Nasıl Atıldı?
Wednesday, 21 February 2024
Altınordu Spor Kulübünün Temeli Nasıl Atıldı?

1916-17 Yılları… Birinci Dünya Savaşı’nın ortaları, kalpleri spor aşkıyla çarpan ve çoğu İzmir Sultanisi (Atatürk Lisesi) mektebinde okuyan çoğu Basmaneli olan İzmirli genç sporcular gayri nizami arsalarda bir çok mahrumiyetler içinde spor yapıyorlardı.
Bu yerler karafatma dağının eteklerindeki Talebe Çayırının düz yerleri, Namazgahtaki “Kocabahçe Meydanı” (Eski Misak-ı Milli İlkokulu bahçesi) ve Yapıcıoğlu Meydanı diye bilinen arsalardı.
Bu sporcu gençlerden bazıları hiçbir resmi veya hususi teşkilattan maddi ve manevi yardım görmeden birçok fedekarlıklara katlanarak kendi varlıklarıyla elde edebildikleri spor eşyasıyla malzeme buhranına karşı koyarak spor yapmak üzere çalışmalarını yukarıdaki gayrinizami arsalara nispeten daha muntazam ve şehir ortasında bulunan “Süleyman Beyin Bahçesi” olarak bilinen beyler sokağındaki tütün kumpanyasının bulunduğu binanın arsasında yapıyorlardı.
Bir çok defa iç lastiği yerine kullanılan bağırsak bumbarı ve birbiri üzerine yama yapılmış meşin topun içerisine koyup şişirerek maç yapıyorlardı. Bu dış derinin iyisini Mamako Saim’in (Saim Seymener) babasının yardımıyla da yaptırmaya muvaffak oluyorlardı.
Okullararası 1916-17 şampiyonluğunu kazanan İzmir Sultanisi (Atatürk Lisesi) takımının oyuncularının iştiraki ile Tüccar Hüseyin Bey ve Şark Gazetesi sahibi Halil Zeki Bey’in girişimleri sonucu 1918 yılının spor mevsiminde yeşil-beyazlı formasıyla İZMİR İDMANYURDU SPOR KULÜBÜ kuruluyordu.
İzmir İdmanyurdu takımındaki Kaleci Mustafa Balöz, Mehmet Hancıoğlu, Hüseyin Yurdakul, Saim Seymener,Zeki Sertol,Şevki Bey,Sait Odyak,Neşet Özyer,Feyyaz Bey ve Suphi Bey ileride kurulacak Altınordu Spor Kulübü’ne bir çok galibiyetler, başarılar kazandıracak ve yöneticilik yaparak Altınordu Spor Kulübü’nü Türkiye’ye tanıtacak kişilerdi.
Ayrıca İzmir İdmanyurdu takımına savaş yıllarında kapanan Altay Kulübü’nden Baha Bey, Mithat Bey ve Adnan Bey (Adnan Menderes) gibi birkaç futbolcu da katılmıştı.
İzmir’in kurtuluşunu müteakip 1922 Eylül ayında İzmir İdmanyurdu ve Altay birleşerek Altay İdmanyurdu takımını oluştursalar da tam bir yıl sonra 1923 Eylül ayında aralarındaki anlaşmazlıklar sonucu ayrılırlar ve İzmir İdmanyurdu sporcuları ve yöneticileri Tilkilik’deki Tilkilik Türk Gençlerbirliği’nin olduğu binaya (Altınordu Spor Kulübü binası) dönerek tekrar yeşil beyazlı formalarıyla faaliyetlerini devam ettirirler.

İzmir İdmanyurdu – Karşıyaka Gençlerbirliği Maçı :
Karşıyakalı araştırmacı yazar Bedri Cumhur Doğu’dan aldığımız belge doğrultusunda İzmir İdmanyurdlular tekrar yeşil-beyazlı formalarıyla Karşıyaka ‘ya karşı ilk maçlarına 7 Ekim 1923 tarihinde Alsancak Stadı’nda oynarlar.Maçı 2-1 kazanan İzmir İdmanyurdu kadrosu şu şekildedir.

Mustafa (Balöz)
Ekrem Bey | Şevki Bey
Zeki (Sertol) | Saim (Seymener) | Sait (Odyak)
Neşet (Özyer) | Mazlum Bey | Şerif Bey | Suphi Bey | Neşet Bey
Altınordu Kuruluyor :
Yıl 1923 ; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu bu günlerde spor faaliyetleri canlanmaya başlamıştı. Hüseyin Yurdakul yakın arkadaşları olan Mehmet Hancıoğlu ve Mustafa Balöz ile birlikte Basmane semti sakinlerinden Doktor Hacı Hasanzade Ethem Bey’e giderler ve semte ait bir spor kulübünün kurulması için girişimde bulunmasını arzu ederler.

İşgal yıllarında İzmir Müdafaa-ı Hukuk-u Cemiyetinin kurucularından olan Dr.Hacı Hasanzade Ethem Bey konuyu isgal yıllarında beraber çalıştığı Süleyman Ferit Eczacıbaşı ve Tüccar Ahmet Şerafettin Bey (silahçı Numan efendinin oğlu) ile paylaşır.

Eczacıbaşı’da Kuva-yi Milliye yıllarında kader birliği yaptığı arkadaşlarına konuyu açar ve Cemiyet Nizamnamesi üzerinde çalışırlar.
İzmir İdmanyurdu ile birleşmeden ayrı bir teşekkül halinde ALTINORDU SPOR KULÜBÜ kuruluş aşamasına gelmiştir.

Altınordu İsmi ;
1923 Aralık başında yapılan toplantıda en önemli konulardan biri kurulacak spor kulübünün isminin ne olacağıdır. Vatan kurtulmuş,kahraman ordumuz büyük bir zafer kazanmıştır. İşte bu tabloya yakışır bir isim üzerinde çalışılmaktadır. Toplantıyı başkanlık yapan Süleyman Ferit Eczacıbaşı büyük bir Türk Devleti ALTINORDU olsun demiş ve itirazsız alkışlarla kabul edilmiştir. Böylece Süleyman Eczacıbaşı ALTINORDU’ya hem isim babası hem de kurucu başkan olmuştur.

İlk Transferler ; (Baron Fevzi , Çolak Alaattin)

Ahmet Şerafettin’in maddi yardımı sayesinde İstanbul Altınordu’sundan, Kadıköy İttihat Spor Kulübü’nün namlı ve meşhur A-Milli futbolcusu Baron Feyzi ile yine İstanbul Altınordulu Çolak Alaattin İzmir’e Altınordu’ya getirilir.

Kuruluş :
Artık sıra bir arzuhal (dilekçe) ile Vilayet yüksek makamına müracaata gelmiştir.
Ahmet Şerafettin Bey tarafından kaleme alınan 04 ARALIK 1923 tarihli dilekçe Vilayet Yüksek makamına teslim edilir.
Vilayet yüksek makamı da bu müracaatı uygun bularak 25 ARALIK 1923 tarih ve 546 sayılı resmi ilmühaberini (resmi belge) kulübe gönderir.
Vilayetin verdiği resmi belgede altı kişilik kurucular meclisi kişilerinin tahkikatının yapıldığı ve müracaatın uygun görüldüğü belgede açıkça belirtilmektedir.

Kurucu Başkan : Süleyman Ferit Eczacıbaşı
Kurucular Meclisi : Doktor Hacı Hasanzade Ethem Bey
: Ahmet Şerafettin Bey
: Cerrah Necipzade Ali Bey
: Eczacı Safvetzade Sermet Bey
: Muallim Numanzade Rıza Bey
: Katip Hüseyinzade Selami Bey


Başkan Eczacıbaşı ve kurucular Meclisi tarafından daha sonra idari yönden şu isimler seçilmiştir.
Kemal Kamil Aktaş | Edip Berkant | Muallim Mehmet Rıza Bey | Eczacı Rıza Bey

Böylece 26.ARALIK.1923 CUMA günü KIRMIZI-LACİVERT renkler altında Milli Kütüphane karşısında ALTINORDU SPOR KULÜBÜ kurulmuştur.Şifa Kupası Maçı : 04 Ocak 1924 Cuma
Altınordu Kurucu Başkanı ve Şifa Eczahanesi sahibi Süleyman Ferit Bey’in ortaya koyduğu tunç heykel hatırası üzerine Altınordu-İzmir İdmanyurdu Karması ile Altay-Karşıyaka Gençlerbirliği Karması karşılaşırlar.
Altınordu-İdmanyurdu karması maçı 2-1 kazanarak ortaya konan tunç heykeli kazanır.
Altınordu-İdmanyurdu karması sahaya kırmızı-lacivert Altınordu formasıyla, Altay-Karşıyaka Gençlerbirliği de siyah-beyaz Altay forması ile sahaya çıkmışlardır.
Hakem : Saim Seymener (Karşıyaka Gençlerbirliği’nden)
Altınordu-İdmanyurdu Karması sahaya şu onbir ve dizilişle çıkmıştır.

Edip
Alaaddin Neşet
Suphi Fevzi Hüsamettin
Zeki Ziya Mazlum Hüseyin Şevki


Maçın ilk yarısını Altay-Karşıyaka karması 0-1 önde kapattı.

İkinci yarı A.Ordu-İdmanyurdu karması önce Hüseyin Yurdakul sonra Ziya Bey’in golleri ile maçı 2-1 kazanmıştır..
Bu maçta ilk golü atan A.Ordulu futbolcu HÜSEYİN YURDAKUL ‘DUR


Şifa Kupasının Ahenk gazetesindeki maç kritiği

Altınordu İzmir İdmanyurdu Birleşmesi (11 Ocak 1924)
11 Ocak 1924 günü yıllardır birbirlerine samimi kardeşlik hisleri ile bağlı olan Altınordulu ve İdmanyurdlu sporcular bir araya gelerek kan ve çelik renkleri olan kırmızı-laciverti kendilerine renk olarak seçip Altınordu Spor Kulübü olarak çalışmalarına başlamışlardır.


İzmir İdmanyurduAltınordu

Aynı gün yapılan toplantıda başkan Süleyman Ferit Eczacıbaşı yeni bir başkan tayin edilmesi gerektiğini belirtmiş ve oy birliği ile Altınordu Spor Kulübü Başkanlığına Dr.Hacı Hasanzade Ethem Bey getirilmiştir.
Süleyman Ferit Eczacıbaşı kurucu ve fahri başkanımız olarak kulüp defterine geçirilmiştir.


ALTINORDU : BİR AİLE OCAĞI,SAMİMİYET VE KARDEŞLİK BİRLİĞİDİR.
30 01 1925 Altınordu futbolcu,yönetici ve taraftarları ile..
Sol başta ayakta beyazlı Kaleci Mustafa Balöz (umumi kaptan),ayakta 2.Altınordulu futbocu Ekrem Bey,3.futbolcu Ziya Bey,arkalarında ve tam aralarında Baron Feyzi,4.futbolcu Mesut Uzluk,5.futbolcu Suphi Bey
Orta sırada çizgili ceketli 2.kaptan Zeki Sertol,
En aşağıda oturanlar soldan Alaaddin Bey (1.kaptan),laz Hüseyin (bereli),