SÜRDÜRÜLEBİLİR SPOR İÇİN SAĞLIK
Şubat 2020 dolaylarında yolum yurdumun başka bir ordusu; Türkiye’nin Altınordu’su ile kesişti. O günden bu yana da “Bu Toprakların Çocuklarından Gerçek Profesyonel Futbolcular Yetiştirmek” amacıyla çalışan, temelinde sosyal girişimcilik idealleri barındıran bu 100 yıllık çınara gururla hizmet ediyorum.
Pazartesi, 16 Ocak 2023
Merhaba Sevgili Altınordu Ailesi
1980 Denizli doğumluyum. Tavas’ta sevgi ve huzur dolu bir aile içerisinde büyüdüm. İnsan, vatan ve Mustafa Kemal Atatürk sevgim ailemden miras. İlkokulu Tavas İstiklal İlkokulu, hazırlık ve orta okulu İzmir Özel Türk Koleji, liseyi ise İzmir Maltepe Askeri Lisesi‘nde okudum. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesi’nden 2005 yılında tabip teğmen olarak mezun oldum.
Günümüz toplumunun acımasız tüketiciliği, ahlaki değerler yanında kurumsal değerleri de tüketiyor olacak ki; şu an dört okulumun üçünün yerinde maalesef yeller esiyor.

2014 yılında sevgili eşim Demet Şimşek ile evlendim.
2019’un son aylarına kadar askeri doktor olarak Anadolu’nun farklı yerlerinde, yurt dışında ve sınır ötesi harekatlarda tam 24 yıl gururla Türk Ordusu’na hizmet ettim. Kalbimizin bir parçasının attığı Anıtkabir’den, Mardin kırsalına, Kuzey Suriye’den, Katar’a kadar birçok farklı coğrafyada görev yaptım. 2019’un sonunda ise Türk Silahlı Kuvvetleri defterimi kapayarak emekli oldum.
Şubat 2020 dolaylarında yolum yurdumun başka bir ordusu; Türkiye’nin Altınordu’su ile kesişti. O günden bu yana da “Bu Toprakların Çocuklarından Gerçek Profesyonel Futbolcular Yetiştirmek” amacıyla çalışan, temelinde sosyal girişimcilik idealleri barındıran bu 100 yıllık çınara gururla hizmet ediyorum.

--------------------------

Futbol çoğu insan için bir tutku. Sporcular ne şanslı insanlardır ki; tutkularını profesyonel meslekleri haline getirebilmiş durumdadırlar. Böyle olunca meslekleri ile ilgili dikkat etmeleri gereken çok fazla konu olduğu gerçeği ile de sürekli karşı kaşıyalar. Bu konuların başında sporcunun kendi sağlığı ve sporun sağlıklı olarak sürdürülebilirliği gelmekte.
Futbol keyifli olduğu kadar şiddeti dikkate alındığında bir o kadar da tehlikeli olabilen bir spor dalı. Bu nedenle sağlıklı futbol için yapılması gereken hiçbir davranış ihmal edilmemeli, sporcunun kendini koruyacak faaliyetleri daima uygulaması gerekmektedir. Bu gerçek tüm sporculara her zaman hatırlatılır ancak, gerçek şudur ki, yeterince hazırlanmamış bir sporcu ufacık bir hareketinde, hiç beklemediği bir anda dahi veya beklenmedik bir darbeye bağlı yaralanmalarla karşı karşıya kalabilmektedir.
Bedenimizin yaptığımız spora ve dışarıdan gelen darbelere karşı belli bir tolerans eşiği vardır. Bu eşiğin üzerine çıkıldığı zamanlarda sakatlıklar oluşmaya başlar.
Sporcu yaralanmaları uzun süren rehabilitasyon ve tedavi dönemlerini içerebilir ve bu dönemler maliyet açısından da düşünüldüğünde sadece tıbbi değil aynı zamanda ekonomik bir sorun olarak da karşımıza çıkmaktadır.
Asıl sorun ise, sporcu spordan uzak kalır ve gelişimi sekteye uğrar.
Bu nedenle yaralanmaları oluşmadan engellemek, risk faktörlerini belirleyerek öncelikle ortadan kaldırılabilir risk faktörlerinden kurtulmak sporcu, antrenör ve sağlık ekipleri tarafından uygulanması gereken en doğru yaklaşımdır.
Sportif aktivite öncesi yapılan yetersiz ısınma ve soğuma, tekniğin yanlış uygulanması, geçmiş sakatlıklar, doğru teknikte yapılmayan hareketler, sakatlık sonrası yetersiz özel ısınma ve soğuma programları, tam iyileşme gerçekleşmeden yapılan yanlış hareketler sporcu sağlığını tehlikeye atabilmektedir.
Belki de önemi en çok bilinip, en çok ihmal edilen konu ısınmadır. Doğru uygulanan bir ısınma programının, darbeye bağlı olmayan yaralanmaların %60’ını önleyebileceği değerlendirilmektedir. Esneme’de aynı önemli etkilere sahip bir diğer ihmal edilen konudur.
Antrenman yükleri iyi ayarlanmalı, süreleri titizlikle belirlenmelidir. Spor yaralanmalarının büyük çoğunluğunun, yükünün fazla olması nedeniyle antrenmanlarda gerçekleştiği akıldan hiç çıkartılmamalıdır.
Toparlanma ve dinlenme sporcular için olmazsa olmaz kavramlardır ve olması gerektiği gibi yapılmalıdır.
Sporcunun yaşından cinsiyetine, beden yapısından genetik özelliklerine, vücut yağ oranından, psikolojik durumuna, yardımcı spor malzemelerinden, spor yapılan zemine, sportif aktivite esnasındaki hava şartlarından, antrenör iletişimine kadar uzanan ve daha birçok etken içeren değişkenler sakatlıkların oluşmasında rol oynayabilmektedir.
Sahalardan uzak, yaklaşık iki yıl süren Covid19 pandemisinin sporcularımızın sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hala gözlemleyebiliyoruz.
Tüm bu bilgiler ve bu bakış açısı doğrultusunda;
Altınordu FK Sporcu Beden Sağlığı Bölümü olarak çocuklarımızın profesyonel birer futbolcu olmalarını sağlamaya çalışırken, aynı zamanda sağlıkları ile ilgili profesyonelce davranabilmelerini sağlamaya ve sakatlıların önüne nasıl geçebilecekleri konusunda kendilerinde davranış değişiklikleri oluşturmaya çalışıyoruz.
Beytullah Baliç Yerleşkesi (A Takım), Metin Oktay Yerleşkesi (ALFA) ve Sait Altınordu Tesisleri (Merkez Futbol Okulu) Sporcu Beden Sağlığı Bölümlerimizde görevli fizyoterapistlerimiz ve masörlerimiz ile birlikte sporcularımızın her türlü gelişimsel sağlık problemleri, hastalıkları ve spor yaralanmaları ile sürekli olarak ilgilenerek takımlarından uzak kalacakları zamanı azaltmayı amaçlıyoruz.
Eş zamanlı olarak; yaşamış olduğu sağlık sorununu bir daha yaşamaması adına yapabileceği her türlü davranış şeklini de kendisine öğretmeye çalışıyoruz.
Hedefimiz; performans ve kuvveti arttırırken, sakatlanma oranlarımızı azaltmak, sakatlık sonrası sahaya dönüşleri hızlandırmak ve sakatlanan bölgeleri ikincil sakatlanmalardan korumak. Böylelikle de sağlıklı sürdürülebilir spora ulaşabilmek.
Bu doğrultuda küçük yaş gruplarımızdan başlamak üzere tüm sporcularımıza, sporcu sağlığı, anatomi, fizyoloji ve egzersiz fizyolojisi ile ilgili konulardan oluşan derslerimizi bir sezon boyunca görsel ve işitsel eğitim destek malzemelerimizle anlatarak, onları bu konularda eğitiyoruz. Bu da sporcularımızın profesyonel futbolcu olma yolunda daha bilinçli olmalarını sağlıyor.
A Takım ve ALFA Sporcu Beden Sağlığı Bölümlerimiz her türlü tedavi ve rehabilitasyon çalışmasının yapılabileceği fiziksel yeterliliğe sahiptir.
Birçok profesyonel üst düzey futbol kulübünde bulunmayan tedavi cihazı, medikal malzeme ve ilaç bölümlerimizde bulunmaktadır.
Aralık 2021’de Metin Oktay Yerleşkemize kurulan ve ekonomik değeri çok yüksek olan Kriyoterapi Kabin Sistemi sadece toparlanma kavramına verdiğimiz önemin en önemli göstergelerinden sadece biri.
Spor yaralanmaları konusunda yol arkadaşlığımızın 2’nci yılında olduğumuz Medicana International İzmir Hastanesi’nin biyokimyasal ve radyolojik tetkik ve ilgili uzman hekim desteğini de çok önemsiyoruz.

Ben, fizyoterapistlerimiz ve masörlerimiz, alanlarımız ile ilgili ulusal ve uluslararası eğitim, kongre ve seminerlere sürekli olarak katılarak bilgi ve tecrübelerimizi arttırıyor, akademik eğitimlerimize devam ediyor, tedavi ve rehabilitasyon yaklaşımlarımızı sürekli olarak güncelliyoruz.
Üniversitelerdeki alanında uzman danışman öğretim üyelerimizle bilgi ve görüş alışverişimize kesintisiz devam ediyoruz.
Yukarıda ifade etmeye çalıştığım tüm bu anlatımlar dahilinde, bizlerden manevi ve maddi anlamda hiçbir zaman değerli desteğini esirgemeyen ve her koşulda yanımızda olan Altınordu Arması Yediemini Seyit Mehmet Özkan’a ve Altınordu çatısı altında birlikte çalışmaktan onur duyduğum başta fizyoterapistlerimiz ve masörlerimiz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma, ve pozitif enerjileri ile bizi devamlı heyecanlı ve zinde tutan sporcularımıza en kalbi hislerimle teşekkür ediyorum.
Mükemmellik yolunda, hep birlikte, hep daha iyiye gideceğimize inancımız tam.
Çok yaşa Altınordu!

Sevgi ve Saygılarımla,
Raşit Şimşek
Sporcu Beden Sağlığı Bölüm Direktörü
Takım Doktoru