ALTINORDU FUTBOL ORGANİZASYONU BİR TÜRKİYE PROJESİDİR
Altınordu Futbol Akademisi sporcuları, %57’si Ege, %25’i Marmara, %14’ü Orta Anadolu, %2’si Doğu Anadolu, %2'si ise yurt dışından gelen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı gençlerden oluşan bir Türkiye projesidir.
Pazartesi, 09 Ocak 2023
Kıymetli Altınordu Ailesi ve Değerli Futbolseverler,

Herkese merhaba diyor ve söze kendimi tanıtarak başlamak istiyorum.

22.12.1995, Konak doğumluyum. 2019 yılında Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü onur derecesiyle bitirdim. Kurumsal iş hayatına girişim ve Yönetim Kurulu Başkanımız Seyit Mehmet Özkan ile tanışmamız da 2019 yılının Ağustos ayına denk gelmekteydi.
Altınordu Kurumsal Yönetim Yöneticisi Asistanlığı, İdari İşler Şefi ve son olarak da İngiltere’de geçirdiğim 5 ay sonrası Akademi İdari Direktörlüğü pozisyonuyla beraber, 3,5 yılı organizasyonumuzda geride bırakmış bulunmaktayım.

Organizasyonumuzda 2,5 yılın sonunda Antalya’da U19 Takımımızın Play-Off Finalleri’nde Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Bey’in “Seni İngiltere’ye eğitime gönderiyorum Furkan.” sözüyle birlikte hayatımın kilometre taşı diyebileceğim olayı gerçekleşti. Tarihte (1848) ilk resmi futbol maçının oynandığı “Parker’s Piece” parkının yer aldığı Cambridge’de 4,5 ay boyunca Anadil kazanımı (İngilizce) yönünde eğitim aldım. Futbolun beşiği ve dünyanın en iyi ligine sahip “Premier League”i yerinde -İngiltere’de- defalarca izleme fırsatı elde ettim. En iyi üniversitelerin olduğu Oxford’a, İskoçya’nın doğusunda; Kuzey Denizine yakın Orta Çağ ve Georgian mimarisine sahip en özel şehirlerden biri Edinburgh’a konuk oldum. Beatles’ın tarihi izleri ile dolu Liverpool’u soludum. Eğitimlerimi başarıyla tamamladıktan sonra yurda dönerek Akademi İdari Direktörlüğü pozisyonunda çalışmalarımı sürdürmeye başladım.

Sizlere Altınordu Futbol Akademimiz ile ilgili bazı bilgiler vermek isterim:

1. “Altınordu Futbol Organizasyonu bir Türkiye projesidir.”
- Türkiye’nin dört bir yanından gelen sporcularımıza “Temel ve Gelişmiş Futbol Eğitimi” veriyoruz. Altınordu Futbol Akademisi sporcuları, %57’si Ege, %25’i Marmara, %14’ü Orta Anadolu, %2’si Doğu Anadolu, %2'si ise yurt dışından gelen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı gençlerden oluşan bir Türkiye projesidir.
2. “Sizi buraya getiren yeteneğinizdir. Burada tutacak olan ise karakteriniz olacaktır.”
- Temel amacımız sporcularımıza Profesyonel Futbol mesleğini öğretirken aynı zamanda yaşamlarına katkı sağlayacak eğitimler ile destekleyerek onları topluma "İyi Birey" olarak kazandırmayı hedefliyoruz.
3. “Ölçmediğiniz işi kontrol edemezsiniz, kontrol edemediğiniz işi de yönetemezsiniz.”
- Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Bey’in sporcularımızın gelişimi yanı sıra Yönetici, Antrenör ve insan yetiştirmede en çok kullandığı sözlerden ve Akademimizde kurumsallığa dair en önemli çıktılardan biridir. Sporcularımızın Saha İçi Eğitimleri, Saha Dışı Destek Eğitimleri, Saha İçi Testleri ile Takım, Bireysel ve Fiziksel Analizleri olmak üzere “Kanıta ve Kayıta Dayalı” sürdürülebilir, ölçülebilir eğitim süreçleri gerçekleştirmekteyiz.
4. “Altınordu Futbol Akademisi ortak paydası gerçekliktir.”
- Ezcümle akademimizi 3 kelimeyle ifade edebilir misiniz? diye sorsanız; detaylandırmadan kolay olmayacağını söyleyebilir ancak özetleyebiliriz. Altınordu Futbol Akademisi, “Meslek Bilinci/Profesyonellik, Sistem/Sürdürebilirlik ve Yurtseverlik” olarak özetlenebilir. Kendimizi evrensele tanıtırken, vizyonumuz kapsamında ortak payda gerçekçiliktir. Bunun içerisinde sanal olmamak, -MIŞ gibi yapmamak ve popülizme kapılmayıp geleceği kurgulamak vardır.

Tüm bunların başında Profesyonel Futbol Mesleğini öğretirken yaşları fark etmeksizin her bir çocuğun eğitimsel, düşünsel ve davranışsal anlamda yaşamlarına katkı sağlayacak her şeyden büyük bir zevk duyuyorum. Gözleri pırıl pırıl bakan, coşkuları yüksek, vicdanı hür bu toprakların çocuklarından insandan yana artı değer üretimi kapsamında, fırsat eşitliği sağlayan organizasyonumuzun bir parçası olmaktan gurur duyduğumu ayrıca belirtmek istiyorum.
Herkese selam ve sevgilerimi sunuyorum.

En derin Saygılarımla,
Ahmet Furkan Can