GELECEĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZ
Geleceğimiz Olan Çocuklarımızı Yarına Hazırlamak En Kutsal ve En Keyifli Vazife..
Salı, 13 Aralık 2022
Kıymetli Futbolseverler ve Değerli Altınordu Ailesi merhaba.

Sözlerime, kendimi kısaca sizlere tanıtarak başlamak istiyorum.
13 Ekim 1968 Ankara doğumluyum. Evli; 1 kız, 1 erkek çocuk babasıyım.
Anne-babası öğretmen, babası aynı zamanda eski profesyonel futbolcu olan 2 çocuklu bir ailenin ferdiyim.
İlk ve orta öğrenimimi İzmir’de tamamladım. Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanıp, eğitim hayatım ile futbol kariyerimi de birlikte sürdürdüm.

Futbol hayatıma ise, Türkiye’de Futbol Okulları (FO) organizasyonunu ilk olarak faaliyete geçiren İzmirspor’da 10 yaşımda başladım.
17 yaşıma kadar İzmirspor’un çeşitli yaş gruplarında forma giydim. 18 yaşımda Denizlispor’a transfer olup ilk profesyonel futbolcu sözleşmemi imzaladım.
Sırasıyla; Denizlispor, Sakaryaspor, Antalyaspor, Salihlispor, Petrol Ofisi, Mersin İdman Yurdu ve Afyonspor kulüplerinde 14 yıl profesyonel futbolculuk mesleğimi sürdürdüm. Süper Lig, 1. Lig ve 2. Liglerde oynayarak, 2 şampiyonluk yaşadım.
Futbolculuk kariyerimde, Ümit Milli Takım dahil tüm yaş gruplarında Milli takımlarda oynadım.
34 yaşıma geldiğimde ise, profesyonel futbolculuk kariyerimi noktalama kararı aldım.

Futbolculuk kariyerimi sonlandırdıktan hemen sonra; futbol hakemliği ile özel sektörde birkaç farklı iş tecrübesi de edindim.
Futbol Yöneticisi olarak ise yeşil sahalara tekrar döndüğümde, 2005 yılı idi..
Beşiktaş Ege Bölge Scout’luğu ile; ufak yaşlarda doğal yeteneği bularak, çocuklarımızı profesyonel futbol meslek hayatına hazırlama yönünde çalışmalarımızı başlattık.

Burada 3 yıl süre ile devam ettirdiğim görevimin ardından, 2008 yılında Başkanımız Seyit Mehmet Özkan ile yollarımız kesişti.
Eski kulübümüzde ve sonrasında Altınordu Futbol Kulübümüzün geçiş sürecinde; Scout, Akademi Genel Kaptanlığı, Altınordu Futbol Akademisi Genel Kaptanlığı, Gümüşordu(Hazırlayıcı Takımımız) Genel Kaptanlığı görevlerinde bulundum.

2016~2019 yıllarında kısa süreli yaşadığımız ayrılıkta, birkaç profesyonel kulüpte Sportif Direktörlük gibi pozisyonlarda da bulundum.
Uzun yıllar çeşitli profesyonel kulüpler ve çeşitli pozisyonlarda görev almış biri olarak deneyimledim ki; Geleceğimiz Olan Çocuklarımızı Yarına Hazırlamak En Kutsal ve En Keyifli Vazife...

Altınordu Futbol Kulübümüzde, Altınordu Futbol Okulları (AFO) Direktörlüğü görevimi 2019 Ekim ayından bu yana sürdürmekteyim.
AFO organizasyonumuzda; Türkiye’nin çeşitli bölge ve illerinde, önce doğru eğitimcileri, sonrasında doğru eğitimciler ile Doğal Yeteneği bulmaya çalışıyoruz..

AFO’larımız ile, kulübümüzün Öz Kaynak Sistemi (ÖKS) Organizasyon Piramidinin temelini oluşturuyoruz.Altınordu Futbol Kulübü olarak; misyon ve vizyonumuz doğrultusunda bu toprakların çocuklarına spor yaptırmayı ve doğru spor eğitimi almalarına olanak sağlamayı amaçlıyoruz.

Kontrol ve denetim ölçütlerimiz dahilinde, Altınordu armamızı emanet edebileceğimiz doğru eğitimciler ile AFO Türkiye Yapılanmamızı gerçekleştiriyoruz.
AFO Türkiye Yapılanmamızda; 55 İL, 121 İLÇE, 198 AFO, 20.057 Çocuk Sporcu ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.Türkiye’nin birçok bölge ve ilinde, 5~13 yaş aralığında faaliyetlerini sürdüren AFO’larımız, ~20.000 sporcu havuzumuz ile Altınordu Futbol Akademisi(ALFA)’ni besleyen en önemli kaynağımız durumunda..
2022/23 Sezonu ALFA Takım kadrolarımızın %~60’ı, AFO sporcularımızdan oluşmakta..
AFO’larımızdan ALFA’ya kazandırdığımız sporcularımızın sayısını daha da artırabilme adına yoğun ve özverili çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Sezon boyunca hedeflenen ~25 AFO Etkinliği ile; U12, U11, U10 ve U9 yaş gruplarında sporcularımızın gelişimleri ve takiplerini sürdürüyoruz.
İzmir İsmet Orhunbilge Tesislerimiz ile çeşitli AFO bölge tesislerinde düzenlediğimiz etkinliklerimizde, “doğal yeteneği” bulmaya ve spor kültürünü en ufak yaşlardan itibaren tabana yaymaya çalışıyoruz.
AFO antrenör-sporcu-velilerimiz dahil; yenici tavır ve skor kültüründen uzak, çocuklarımızın öncelikle spor yapmaktan keyif almasını ve spor kültürünü tüm paydaşlarımıza aşılamaya gayret ediyoruz.

Altınordu gökdeleninin temelini oluşturan AFO’larımız, güçlü ve sağlıklı yapılanması ile kulübümüzü gelecek nesillere taşıyacak..

Selam, Sevgi ve Saygılarımla,
Köksal Ferizcan
Altınordu Futbol Okulları Direktörü