ALTINORDU Futbol Akademisi’nde (ALFA) Uİ19/18 ve U17/16 ekiplerimizin ardından U15 ve U14 takımlarımız da sezona “merhaba” dedi. Torbalı’daki Metin Oktay Yerleşkesi’nde koronavirüs önlemlerine uygun olarak bir araya gelen evlatlarımız ile sezonun ilk konuşmasını Başkanımız Seyit Mehmet Özkan gerçekleştirdi. “Biz yaşadık ve hayatı size devrediyoruz. Hayat sizin, artık biz aklımızdakileri sizlerle paylaşacağız” vurgusu yapan Özkan, yaşamdan çok önemli paylaşımlarda bulundu.

FUTBOL BİR MESLEKTİR
“Hayatta herkesin bir mesleği var” saptamasında bulunan Özkan, “65 yaşındayım. Geçen yıl biri çıkıp gelse ve bana (eve kapanıp dışarıda maske ile dolaşacaksanız) dese inanmazdım. Ama can tatlı ve hayatta kalmak insanoğlunun en büyük dürtüsü. Bu canın beslenmesi, sevdiği şeyleri yapması lazım. Ancak bunun için de para kazanmak lazım. Para kazanmak da meslek sayesinde olur. Sizler de futbolu meslek olarak seçtiniz. Futbolun bir meslek olduğunun farkına, bilincine varın ve hayatınızı buna göre yaşayın” dedi. 

OYUN BİTTİ MESLEK DÖNEMİ BAŞLADI
“Futbol sizin için bir oyun değil” diyen Özkan, “İçinizde farklı mesleklere yeteneği olanlarınız var. Siz doğal yeteneğiniz sayesinde, bir zamanlar oyun olarak gördüğünüz  futbolu meslek olarak seçtiniz. Ancak sizin için artık oyun dönemi bitti ve mesleği öğrene dönemi başladı. Bu mesleğin en önemli kuralı konsantrasyon ve yardımlaşma. Avrupa'da futbol oynamak istiyorsanız, bu iki özelliğe sahip olmanız gerekir. Gün herkes için 24 saat, sizden tek istediğimiz bunun 1,5 saatinde her şeyi soyunma odasında bırakarak futbola odaklanmanız. Geride kalan 22,5 saatte ise okuyun, dinlenin, uyuyun, beslenin, sosyalleşin. Ama şunu unutmayın, 1,5 saatlik zaman diliminde yaptıklarınız sizin asıl performansınızı gösterecektir. Avrupa’da futbol oynamak isteyen bu 1,5 saati en iyi şekilde değerlendirmelidir” diye konuştu. 

KARAKTERİ SAĞLAM OLAN YIKILMAZ
Futbolun fiziksel bir oyun olması nedeniyle yaş sınırı bulunduğuna da dikkat çeken Özkan, “Çok ekstrem örnekleri bir yana bırakırsak 35 yaşına kadar yapabileceğiniz bir meslektir futbol. Bu nedenle 20 yaşındayken, 30 yaşın olgunluğuna ve farkındalığına sahip olmalısınız. Herkesten daha fazla konsantre olmalısınız. Karakteriniz sağlam olmalı. Şunu unutmayın karakteri sağlam olan asla yıkılmaz. 2-0 geriye düşse bile maçı çevirecek inancı içinde taşır. Takım arkadaşına güç verir” yorumu yaptı.

PLAN, PROGRAM VE SİSTEM
Plan, program ve sistemin önemine değinen Özkan, “İyi oyun için neyi nasıl yapacağınızı öğrenmeniz gerekir. Bunun için gerekli olan üç şey, plan, program ve sistemdir. Bu sahanın uzunluğu tam 105 metre. Karşında rakip varken bu 105 metreyi tek başına geçemezsin. İki kişi de olsan, üç kişide olsan geçemezsin. Senin ihtiyacın olan şey oyun planıdır. Seni, sonuca işte bu plan götürecek. Beslenme, dinlenme, yabancı dil öğrenme gibi süreçler programını oluşturacak. Ve sistem sayesinde de sürekli başarıya ulaşacaksın. Bu sezon sınıf geçme düzenine geçeceğiz. Futbolun yanı sıra, burada aldığınız tüm eğitimlerden not olarak sorumlu olacaksınız. Bu çok önemli. Türkiye’de futbolcu yetiştiren tek kulüp biziz. Milli Takımlar Teknik Direktörümüz Şenol Güneş de önceki gün üzerine basa basa bunu vurguladı. A Takım, Genç Milli Takımlar, A Milli Takım ve Avrupa kulüplerinin formaları sizleri bekliyor. Ama bunun için mesleki bilince sahip olmanız ve çok çalışmanız gerekiyor. Önünüzde daha çok uzun yıllar var. Öğrenecek de çok şeyiniz var. Her gün yeni bir şeyler öğrenerek günü bitirmelisiniz. Hayat, sizin. Bakın biz yaşlandık ve bu dünyayı artık size devrediyoruz. Bizim aklımızdakilerden yararlanın” dedi.
 • CAN: “HER PUANA TALİBİZ”
  NİĞDE Anadolu FK’nın deneyimli Teknik Direktörü Yüksel Can, ligin ikinci yarısı öncesi net konuştu, takımın hedefe varacak potansiyeli olduğunu söyledi.
 • MENEMENSPOR HAZIRLIKLARI BAŞLADI
  ALTINORDU'muz, Pazartesi günü oynanacak karşılaşmaya yönelik çalışmalarına iki günlük iznin ardından start verdi.
 • TEK ARMAYA ADANMIŞ ÖMÜR
  ALTINORDU’muzda üç dönem başkanlık yapan, çok sevdiği renkler için amigo olarak tribüne çıkan İlyas Gönen, kırmızı-lacivert renklere olan sevdasını anlattı.
 • GENÇLERLE 5.714 DAKİKA
  TEKNİK Direktörümüz Hüseyin Eroğlu, kırmızı-lacivertli ekibin ilk yarı performansını değerlendirirken ilkler anlamında çok önemli işler yaptıklarına dikkat çekti.
 • GÜNÜ TEK İDMANLA BİTİRDİK
  TFF 1.Lig'de ikinci devre hazırlıklarını sürdüren Altınordu'muz çalışmalarına devam ediyor.
 • ALFA'DA GURUR DOLU BİR GÜN
  ALTINORDU Futbol Akademisi’ne Fransa’nın Saint Etienne takımından 1,5 yıl önce gelen 2002 doğumlu Kenan Fakılı, profesyonel sözleşme imzaladı.
 • TAKIMIMIZ TAKTİK ÇALIŞTI
  ALTINORDU'muz, ikinci devre hazırlıklarına yaptığı çift antrenmanla devam etti.
 • İKİNCİ YARI HAZIRLIKLARIMIZ SÜRÜYOR
  ALTINORDU'muz, ligin ikinci yarısına yönelik antrenmanlarına tüm hızıyla devam ediyor.
 • TAKIMIMIZ ARA VERMEDEN ÇALIŞIYOR
  ALTINORDU'muz, ikinci yarı öncesinde antrenmanlarına Selçuk'taki İsmet Orhunbilge Tesisleri'nde devam etti.
 • YÜKSEK TEMPO İLE DEVAM
  İKİNCİ yarı öncesinde antrenmanlarını Selçuk'taki İsmet Orhunbilge Tesisleri'nde sürdüren Altınordu'muz coşkulu bir antrenman yaptı.