Torbalı Metin Oktay Yerleşkesi’nde Başkanımız Seyit Mehmet Özkan ile bir araya gelen Almanya’nın en ünlü futbol dergilerinden “11 FREUNDE” Altınordumuz hakkında geniş kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdi. Dergide, kulübümüzün Öz Kaynak Sistemi’nin (ÖKS) detayları başta olmak üzere ÖKS’den yetişen oyuncularımızla ilgi geniş kapsamlı bir analiz yer aldı.

“11 FREUNDE” Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Tim Jürgens, Başkanımız Seyit Mehmet Özkan ile röportaj yaptıktan sonra Altınordu TV’ye konuştu. Metin Oktay Yerleşkemizden övgüyle bahseden Jürgens, “Burası çok güzel ve burada bulunmak harika bir deneyim oldu. Açıkçası Türkiye’de böyle bir tesis beklemiyordum ve dürüst olmak gerekirse 2. seviye lig takımları açısından bakarsak gerçekten buradaki akademi Avrupa’da ilk 10-15 arasına girer. Buraya geldiğimizde de çok sıcak bir karşılama oldu. Genç oyuncuları sahada görmek için de sabırsızlanıyorum. Her şey çok güzel ve davetiniz için teşekkür ederim” dedi.

YAPILAN İŞLERİN MANTIĞINA HAYRAN KALDIM

Başkanımız Seyit Mehmet Özkan ile görüşmenin detaylı hakkında da Tim Jürgens, “Dürüst olmak gerekirse yapılan her şeyin arkasındaki mantığa hayran kaldım. Bir kişi var, işinden emekli oluyor ve diyor ki Türk Futbolunda bir devrim yaratmak istiyorum. Çok detaylı ve ince elenip sıkı dokunması gereken bir iş; umarım çok başarılı olur. Duyduklarıma göre bugüne kadar gayet güzel ilerlemiş ve gelişmiş. Umarım, gelecekte bu akademiden çıkan çok daha fazla ünlü ve uluslararası futbolcu görürüz” diye konuştu.

Alman gazeteci kendisine sorulan “Türk ve Alman futbolu arasındaki farklar nelerdir ?” sorusuna ise şu cevabı verdi: “Bunu söylemek açıkçası biraz zor benim için çünkü başkanınızdan duyduğuma göre Alman futbolcular biraz daha odaklı ve profesyonel çalışıyorlar. Sanırım eğlenme ve ilgi alanlarına çok düşkün değiller. Belki buradaki futbol kültürü bu açıdan Almanya’dakine benzemiyor. Çünkü buradaki futbolcular aileleri ile geliyorlar ve birlikte vakit geçiriyorlar. Açıkçası çok emin değilim; başkanınızın da söylediği gibi olabilir ama bu durumun artık değiştiğini düşünüyorum. DFB (Almanya Futbol Federasyonu) 6,4 milyon oyuncuya sahip, bu gerçekten fazla bir sayı, bu nedenle sanırım dünyadaki en büyük kurumlardan biriyiz çünkü çok fazla oyuncumuz var. Bu oyuncular arasındaki rekabeti de göz ardı edemeyiz. Fakat dürüst olmak gerekirse, ben her zaman Türk Futboluna ilgi duydum, 2008’deki Avrupa Şampiyonası maçını hatırlıyorum. Gelecekte Altınordu’dan yetişen birçok futbolcuyu milli takımlarda görmeyi çok isterim.”
 
Jürgens, 11 Fruende dergisi hakkında da şu bilgileri verdi:

”11 Freunde 2000’de kuruldu dolayısıyla çok genç ve yeni bir dergi; 15 yıldır Arminia Bielefeld’i destekleyen taraftarlar tarafından kuruldu bu nedenle taraftar ve seyirci odaklı bir dergi. Taraftarlar tarafından da çok ilgi gören bir yapıya sahibiz. Genellikle transferler ya da skorlardan daha çok hikayelere odaklanıyoruz. Futbolun teknikleri, eğlence ve mizah kısmıyla ilgileniyoruz, bu zamana kadar da başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Almanya’daki 3. büyük futbol dergisiyiz. Ayda yaklaşık olarak 70.000 civarında satıyoruz ve internet ortamında da büyük ilgi görüyoruz. Bütün olay bu aslında; hikayeler, karakterler ve futbolda ilgi çeken genç oyuncular. Biz bu yapıya iş gibi yaklaşmıyoruz, bizim için önemli olan spora anlam kazandırmak ve onu anlatabilmek. Burada sizin akademinizde sahanın önünde dururken şunu söyleyebilirim, 11 Freunde için hayaller gerçek oldu.” • AFO TURNUVAMIZ SONA ERDİ
  Altınordu Futbol Okullarımızın 2. Etkinliğini büyük coşku içinde tamamladık
 • U12 İZMİR CUP’A BAYERN MÜNİH DE GELİYOR
  2013 yılından beri düzenlediğimiz ve büyük heyecana sahne olan Uluslararası U12 İzmir Cup’a Alman panzeri Bayern Munich de geliyor.
 • SELÇUK’TA TURNUVA COŞKUSU
  Altınordu Futbol Okullarımızın 2. etkinliği, İsmet Orhunbilge Tesislerimizde büyük coşku içinde başladı.
 • U18 MİLLİ TAKIMI’NDA 3 OYUNCUMUZ FORMA GİYDİ
  U18 Milli Takımımızın hazırlık turnuvasında İspanya’ya 3-1 mağlup olduğu karşılaşmada 3 oyuncumuz forma giydi.
 • 2 FUTBOLCUMUZ U19 MİLLİ TAKIMI’NDA FORMA GİYDİ
  U19 Milli Takımımızın UEFA U19 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu ikinci maçında Azerbaycan'ı 5-1 mağlup ettiği karşılaşmada 2 futbolcumuz forma giydi.
 • MANİSA FK: 2 - ALTINORDU: 0 (ÖZEL MAÇ)
  A Takımımız, milli maçlar nedeniyle liglere verilen arada Manisa FK ile oynadığı özel maçı 2-0 kaybetti.
 • KARŞIYAKA U17 TAKIMI İLE ÖZEL MAÇ
  Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U16/17 Takımımız, yeni sezon hazırlıkları kapsamında Karşıyaka U17 Takımı ile özel maçta karşı karşıya geldi.
 • ÖKS OYUNCULARIMIZ MİLLİ TAKIMDA BULUŞTU
  Altınordu Futbol Akademimizden (ALFA) yetişen futbolcularımız, şimdi de U19 Milli Takımı’mızın başarısı için beraber mücadele ediyor.
 • MİLLİ ARAYI BOŞ GEÇİRMEYECEĞİZ
  A Takımımız, milli arayı Manisa FK ile özel maç yaparak değerlendirecek.
 • ALTAY U19 TAKIMI İLE ÖZEL MAÇ
  Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U18/19 Takımımız, yeni sezon hazırlıkları kapsamında Altay U19 takımı ile özel maç yaptı.