Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) Teknik Direktörümüz Namet Ateş, Metin Oktay Yerleşkesi’ne kurmuş oldukları Kriyoterapi sistemi hakkında Altınordu TV’ye açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE’DE KULLANAN 5. KULÜP ALTINORDU

Antik Yunan çağından beri soğuk tedavi sisteminin kullanıldığını hatırlatan Ateş, Kriyoterapi cihazı ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Normalde 36.5 derece olan vücut sıcaklığı ilk etapta deri yüzeyi sıcaklığıyla 30 derecenin altına düşüyor. Alışma devresinin ardından -110 derece sıcaklıkta vücut bir anda kasılıyor. Kasılan vücut kollardaki ve bacaklardaki kanı iç organlara çekiyor. Vücutta bir tehdit algısı oluşuyor, iç organlara gelen kan oksijen ve besin maddeleri ile doluyor. Sporcu maksimum 3 dakika kaldığı cihazın içinden aniden çıkınca beyin bu tehlikenin ortadan kalktığı işaretini veriyor. Kollara, bacaklara ve tüm dokulara oksijen ve besinle dolu kan hızlı bir şekilde gidiyor. Bu durum şöyle bir avantaj sağlıyor. Özellikle sporcularda ilk 72 saatte vücutta oluşan şişlik ve ödemleri dağıtıyor. İkincisi de kılcal damarlara gitmiş olan oksijenli ve besinli kan dokuları yeniliyor, toparlanmayı da arttırıyor. Böyle olunca bu cihazdan çıkan sporcu da canlılık ve zindelik hissediyor.”

Avrupa’da birçok kulübün kullanmış olduğu Kriyoterapi sistemini Türkiye’de daha önce dört ekibin kullandığını hatırlatan Namet Ateş, “Fenerbahçe Kulübü bizim kullanmış olduğumuz sistemin gazlısını kullandı. Daha küçük ve pahalı olduğu için o sistem verimli değildi. Aynı sistemin benzerini Başakşehir ve Trabzonspor’un kullandığını biliyoruz. Galatasaray da bunun benzeri bir sistemin siparişini verdi. Biz de bu sistemi tesislerimizde kullanmaya başladık” diye konuştu.

SPORCULAR NELER HİSSEDİYOR ?


ALFA Teknik Direktörümüz Namet Ateş, Kriyoterapi Sistemini kullanan futbolcuların neler hissettiğini ise şöyle açıkladı: “Biz bu sistemi teslim aldığımız andan itibaren kullanmaya başladık. İlk etapta bizzat kendim denedim. Zaten daha önceden bu sistemi denemiştim. Aynı şeyleri buraya kurduğumuz sistemde de hissettim. Cihazı kullanan sporculara anında sorduk. Sporcularımız Kriyoterapi seansı çıkışı ve ertesi gün kendilerini daha yenilenmiş hissettiklerini, her zaman bu sistemi kullanmak istediklerini söylediler. Yine sistemi kullanan sporcuların antrenman performansında artış olacağını öngörüyoruz”

RAŞİT ŞİMŞEK: SİSTEMİ KULLANAN OYUNCULAR ÇOK MEMNUN


Altınordu Futbol Kulübü Doktorumuz Raşit Şimşek de “Kriyoterapi cihazı kurulduktan sonra ALFA Takımı futbolcuları ve A Takım futbolcuları bu sistemi kullanmaya başladı. Vücudu aşırı soğuğa maruz bırakarak rejenerasyonu hızlandırmak, ağrı seviyelerini azaltmak ve iyileşme sürecini daha da hızlandırmak amacıyla yapıyoruz. Sistemi kullanan oyuncularımız çok memnunlar. Müsabaka takvimlerine göre tüm oyuncularımıza Kriyoterapi cihazını kullandırmak istiyoruz” diye konuştu.

Kriyoterapi cihazını kullanan Altınordu A Takım futbolcularımız da sistemden çok memnun olduklarını dile getirdiler.


 • HEDEFİMİZ İSTANBULSPOR MAÇINI KAZANMAK
  Spor Toto 1. Lig’de yarın İstanbulspor’la karşılaşacak Altınordumuzda hedef bu maçı kazanarak tekrar bir çıkış başlatmak.
 • SAĞLIK RAPORU
  A Takım Doktorumuz Raşit Şimşek, takımımızdaki sakat oyuncularımızın son durumu hakkında resmi sitemize açıklamalarda bulundu.
 • ALFA U15 TAKIMIMIZDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
  Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U15 Takımımız, Gelişim Ligleri Elit U16 Ligi’nin 12. haftasında deplasmanda Manisa FK ile oynayacağı karşılaşmanın hazırlıklarına devam ediyor.
 • HOŞ GELDİN KUBİLAY AKTAŞ
  A Takımımız sezonun ilk yarısında Manisa FK’da forma giyen Kubilay Aktaş ile kadrosunu güçlendirdi.
 • ALMANYA’DAN KONUKLARIMIZI AĞIRLIYORUZ
  Altınordu Futbol Kulübü olarak yurt dışından kulübümüze gelen konukları ağırlamaya devam ediyoruz.
 • FRANSA'DA GÜNDEM CENGİZ ÜNDER
  Fransa'da en çok izlenen spor programı Téléfoot, Öz Kaynak Sistemimizden (ÖKS) yetişerek bizleri Avrupa'da gururlandıran Cengiz Ünder'in hayat hikayesini belgesel olarak izleyicilerine aktardı.
 • İSTANBULSPOR MAÇI HAZIRLIKLARINA BAŞLADIK
  A Takımımız, cumartesi günü Bornova Stadyumu'nda İstanbulspor ile oynayacağı karşılaşmanın hazırlıklarına başladı.
 • BAŞKANIMIZDAN ANADOLU AJANSI’NA AÇIKLAMALAR
  Başkanımız Seyit Mehmet Özkan’ın geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı’na yapmış olduğu röportajdan bir bölüm
 • ALFA’DA KEYİFLİ ETKİNLİKLER
  Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U14 ve U13 Takımı sporcularımız, yerleşik yaşama katkı faaliyetleri kapsamında Metin Oktay Yerleşkemizde yer alan organik tarım alanında ıspanak toplayıp, örnek besi alanında keyifli dakikalar geçirdi
 • YAFO’LARDA GEÇEN HAFTA
  Yeşilyurt Merkez Futbol Okulları’nda (YAFO) eğitim gören sporcularımız geçen hafta içinde ve hafta sonunda farklı takımlarla özel maçlarda karşı karşıya geldi.