Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) Teknik Direktörümüz Namet Ateş, Metin Oktay Yerleşkesi’ne kurmuş oldukları Kriyoterapi sistemi hakkında Altınordu TV’ye açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE’DE KULLANAN 5. KULÜP ALTINORDU

Antik Yunan çağından beri soğuk tedavi sisteminin kullanıldığını hatırlatan Ateş, Kriyoterapi cihazı ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Normalde 36.5 derece olan vücut sıcaklığı ilk etapta deri yüzeyi sıcaklığıyla 30 derecenin altına düşüyor. Alışma devresinin ardından -110 derece sıcaklıkta vücut bir anda kasılıyor. Kasılan vücut kollardaki ve bacaklardaki kanı iç organlara çekiyor. Vücutta bir tehdit algısı oluşuyor, iç organlara gelen kan oksijen ve besin maddeleri ile doluyor. Sporcu maksimum 3 dakika kaldığı cihazın içinden aniden çıkınca beyin bu tehlikenin ortadan kalktığı işaretini veriyor. Kollara, bacaklara ve tüm dokulara oksijen ve besinle dolu kan hızlı bir şekilde gidiyor. Bu durum şöyle bir avantaj sağlıyor. Özellikle sporcularda ilk 72 saatte vücutta oluşan şişlik ve ödemleri dağıtıyor. İkincisi de kılcal damarlara gitmiş olan oksijenli ve besinli kan dokuları yeniliyor, toparlanmayı da arttırıyor. Böyle olunca bu cihazdan çıkan sporcu da canlılık ve zindelik hissediyor.”

Avrupa’da birçok kulübün kullanmış olduğu Kriyoterapi sistemini Türkiye’de daha önce dört ekibin kullandığını hatırlatan Namet Ateş, “Fenerbahçe Kulübü bizim kullanmış olduğumuz sistemin gazlısını kullandı. Daha küçük ve pahalı olduğu için o sistem verimli değildi. Aynı sistemin benzerini Başakşehir ve Trabzonspor’un kullandığını biliyoruz. Galatasaray da bunun benzeri bir sistemin siparişini verdi. Biz de bu sistemi tesislerimizde kullanmaya başladık” diye konuştu.

SPORCULAR NELER HİSSEDİYOR ?


ALFA Teknik Direktörümüz Namet Ateş, Kriyoterapi Sistemini kullanan futbolcuların neler hissettiğini ise şöyle açıkladı: “Biz bu sistemi teslim aldığımız andan itibaren kullanmaya başladık. İlk etapta bizzat kendim denedim. Zaten daha önceden bu sistemi denemiştim. Aynı şeyleri buraya kurduğumuz sistemde de hissettim. Cihazı kullanan sporculara anında sorduk. Sporcularımız Kriyoterapi seansı çıkışı ve ertesi gün kendilerini daha yenilenmiş hissettiklerini, her zaman bu sistemi kullanmak istediklerini söylediler. Yine sistemi kullanan sporcuların antrenman performansında artış olacağını öngörüyoruz”

RAŞİT ŞİMŞEK: SİSTEMİ KULLANAN OYUNCULAR ÇOK MEMNUN


Altınordu Futbol Kulübü Doktorumuz Raşit Şimşek de “Kriyoterapi cihazı kurulduktan sonra ALFA Takımı futbolcuları ve A Takım futbolcuları bu sistemi kullanmaya başladı. Vücudu aşırı soğuğa maruz bırakarak rejenerasyonu hızlandırmak, ağrı seviyelerini azaltmak ve iyileşme sürecini daha da hızlandırmak amacıyla yapıyoruz. Sistemi kullanan oyuncularımız çok memnunlar. Müsabaka takvimlerine göre tüm oyuncularımıza Kriyoterapi cihazını kullandırmak istiyoruz” diye konuştu.

Kriyoterapi cihazını kullanan Altınordu A Takım futbolcularımız da sistemden çok memnun olduklarını dile getirdiler.


 • ALTAY U17 TAKIMI İLE ÖZEL MAÇTA KARŞILAŞTIK
  Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U16/17 Takımımız, yeni sezon hazırlıkları kapsamında Altay U17 Takımı ile özel maçta karşılaştı.
 • VELİLERİMİZLE TOPLANTILARIMIZ DEVAM EDİYOR
  Altınordu Futbol Akademisi'nde (ALFA) eğitim gören sporcularımızın aileleri için bilgilendirme toplantılarına devam ediyoruz.
 • ATAMIZIN HUZURUNDAYIZ
  Altınordu Futbol organizasyonu olarak Başkent’te oynayacağımız maçlar öncesinde Anıtkabir’e ziyaretlerimiz devam ediyor.
 • AO CAMPS ÜÇÜNCÜ MEZUNLARINI VERDİ
  Kulübümüz tarafından düzenlenen Altınordu Football Camps'ın üçüncü haftası sona erdi.
 • BAŞKANIMIZ ÖZKAN’A ZİYARET
  Başkanımız Seyit Mehmet Özkan, Sait Altınordu Tesislerimizde eski oyuncularımızdan Gürsel Baliç ve birçok takımda kaleci antrenörü olarak görev yapan eski kalecilerden Gökalp Sal ile bir araya geldi.
 • TAZİYE ZİYARETİ
  Altınordu Futbol Okulları (AFO) İdari Direktörümüz Köksal Ferizcan ve yardımcısı Cenge Ateş, Altınordu Fethiye Okulu Sorumlu Antrenörümüz Sabit Tarhan’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
 • İKİ OYUNCUMUZA U16 MİLLİ TAKIM DAVETİ
  U16 Milli Takımımızın Erzurum’da yapacağı hazırlık kampına Altınordu Futbol Akademisi’nden (ALFA) iki oyuncumuz davet edildi.
 • YANGIN EĞİTİMİ ALDIK
  Altınordu Futbol Akademimizin (ALFA) bulunduğu Metin Oktay Yerleşkemizde sporcularımıza ve çalışanlarımıza yangın eğitimi verildi.
 • İLKER AKAR’A MİLLİ DAVET
  Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U18/19 Takımı sporcularımızdan İlker Akar, U19 Milli Takımımızın Erzurum'da gerçekleştireceği hazırlık kampının aday kadrosuna davet edildi.
 • TURGUTLUSPOR U19 TAKIMI İLE ÖZEL MAÇTA KARŞILAŞTIK
  Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U18/19 Takımımız, yeni sezon hazırlıkları kapsamında Turgutluspor U19 Takımı ile özel maçta karşı karşıya geldi.