27 Sene aynı kulüpte DÜNYA REKORU diyor..

Dünya Spor Tarihi anlatmak üzerine Arjantin’de kurulmuş bir internet sitesi dün efsane futbolcumuz Sait Altınordu’nun hikayesini kaleme aldı..

Sitenin adı : La Pelota Siempre al 10 > Top her zaman 10’dadır. 

Çok değerli fotoğraflar kullanılarak verilen haberi ayniyle sizlerle paylaşıyoruz.

Bilgilerde tek hata Sait Altınordu’nun pozisyonu.. Sait Altınordu orta saha oynamıştır, hep 8 numaralı formayı giymiştir, stoper oynamamıştır.

Şimdi sizi haberle ve fotoğraflarla baş başa bırakalım.. 

Fotoğraf 1: Sait 1912 senesinde doğdu. 16 yaşında hayatının şehrine İzmire geldi. O sene ALTINORDU ya katıldı ve aynı sene 1. Ligde mücadeleye başladı ve bir daha o formayı bırakmadı.

Fotoğraf 2: Genç yaşlarda bile çalışkanlığı ve iyi tekniği ile  6 numaralı pozisyon ve kanat oyuncusu olarak ön plana çıkmaya başardı. Yıllar geçtikçe stoper olarak yerini almaya başladı. İnanılmaz bir Frikik yeteneği ile herkesi şaşırtıyordu. O dönem stoperler
frikik pek kullanmazdı.

Fotoğraf 3 & 4: 1934 ALTINORDU da 6. Yılında Türkiye cumhuriyeti anayasada soyismi zorunluğunu koyuyor. O zamanlar müslümanlara soy ismi yasaktı. Ve şimdi herkes kendine soy ismi belirtecekti. Sait hiç düşünmeden kendi soy izmini oynadığı Takımın ismini veriyor. Ömür boyu bir sözleşme imzalar gibi oldu. Taraftarın ebedi saygısını hak etti! Çünkü kulübe fazlasıyla geri verdi. ALTINORDU büyük kupalar alma potansiyeli olmasa bile kulübü hiç bir zaman terk etmedi. Yükseklerde gözü yoktu.

Fotoğraf 5: Büyük kulüp olarak bilinen GS, FB ve BJK ona ret edemeyeceği teklifler yaptı. Çok sempatik bir şekilde hep ret cevabı ile karşılaştılar. Geçtiği her Sene efsaneliği büyüyordu. 1937 liginde Gol kralı oldu. Stoper olarak !!!

Fotoğraf 6: Ne yazık ki siyaset onu Milli Takımda başarılı olmayı engelledi. Çünkü en iyi senelerinde 2. Dünya savaşı vardı. Uluslarası kupalar başladığında Sait yaşlanmıştı. 

Fotoğraf 7: Ama başka sporcular ve örnek alınacak insanlar gibi onun da sıkıntıları vardı. İçkiyi çok severdi. Ama bu onu diğer futbolculardan yani onlardan daha uzun seneler oynamayı engelleyemedi.

Fotoğraf 8: Ve bugün geri bakar isek tam tamına aynı kulüpte 27 sene oynadığı görüyoruz. BU BİR DÜNYA REKORU!! Ve hiç bir zaman bozulmayacak. 1955 senesinde 43 yaşında ve 800 maç sonrası emekliliğe ayrıldı.

Fotoğraf 9: 1978 senesinde vefat etti Kısa ama başarısız bir Antrenörlük hayatı olmuştur.  BUGÜNE KADAR HER SENE ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE HEYKELİNDE ONA DEĞER VERİYORLAR. "

Bu güzel haberi takipçileri ile paylaşan La Pelota Siempre al 10 (Top her zaman 10’dadır) sayfasına teşekkür ederiz.
 • AFO’LARIMIZIN ETKİNLİĞİ DEVAM EDİYOR
  Altınordu Futbol Okullarımız (AFO) turnuva ve etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyor.
 • ATLETİK PERFORMANSTA BİYOMEKANİK ÖNEMLİ
  Egzersiz Fizyolojisi Uzmanımız Emin Arslan, futbolcularımızın gelişimi için biyomekanik sisteminin küçük yaşlardan itibaren oturtulması gerektiğini söyledi.
 • NİCE 200’LERE ÇAĞLAR SÖYÜNCÜ
  Öz Kaynak Sistemimizden (ÖKS) yetişen gururumuz Çağlar Söyüncü, Leicester City formasıyla Aston Villa karşısında profesyonel kulüp kariyerinin 200. maçına çıktı.
 • ALTINORDU U19/18: 2 – SAMSUNSPOR: 1
  Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U19/18 Takımımız, Gelişim Ligleri U19 TFF Birinci Lig 7. hafta maçında Samsunspor’u 2-1 mağlup etti. Takımımız galibiyetle puanını 16’ya çıkardı.
 • ALTINORDU: 0 - SAMSUNSPOR: 2
  Altınordumuz Spor Toto 1. Lig’de Bornova Aziz Kocaoğlu Stadyumu’nda konuk ettiği Samsunspor’a 2-0 mağlup oldu.
 • ALTINORDU U17/16: 6 – MANİSA FK U17: 0
  Altınordu Futbol Akademisi U17/16 Takımımız, Gelişim Ligleri Elit U17 Ligi’nin 5. haftasında Manisa FK’yı 6-0 mağlup etti.
 • ALTINORDU U15: 2 – MANİSA FK 16: 0
  Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U15 Takımımız, Gelişim Ligleri Elit U16 Ligi'nin 5. haftasında Manisa FK’yı 2-0 mağlup etti
 • KRİYOTERAPİ SİSTEMİNİ KURDUK
  Altınordumuz geleceğin futbolcularının daha iyi şartlarda yetişebilmesi için dünyanın önde gelen kulüplerinin kullanmış olduğu Kriyoterapi Sistemi’ni Metin Oktay Yerleşkesi’ne kurdu.
 • ÇOK ÖZEL MİSAFİRLERİ AĞIRLADIK
  Hafta sonu Bornova Aziz Kocaoğlu Stadyumu’nda Samsunspor’u konuk edecek A Takımımız, bugünkü çalışmasında çok özel misafirleri ağırladı.
 • GALATASARAY'A KONUK OLDUK
  Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) U14 ve U13 Takımlarımız, Galatasaray U14 ve U13 Takımları ile özel maçlarda karşı karşıya geldiler.