Kenan AKSEKİ
Araştırmacı
41 YIL ÖNCEKİ DERBİ

GÖZTEPE ile Altınordu'muz, 1974 yılında Ordu Kupası finalinde karşı karşıya gelmişlerdi...


21 Ekim 2015, Çarşamba
Yıl; 1974
Aylardan Ağustos, günlerden pazar, Yer; Atatürk Stadı...
Henüz kahraman ordumuzun Kıbrıs Ada'sına ayak basmasının üzerinden bir ay bile geçmemişti. Türk Silahlı Kuvvetlerimize yardım amacı ile ilk kez İzmir’de dörtlü bir turnuva düzenlenmiş ve ortaya bir kupa konmuştu: ORDU KUPASI.

Turnuvaya 1.Lig'den Altay ve Göztepe, 2.Lig'den Altınordu ve 3.Lig'den İzmirspor katılıyordu.
Sıcak bir ağustos günü akşam oynanıyordu maçlar.İlk maçların sonunda Altay’ı yenen Altınordu ile İzmirspor’u mağlup eden Göztepe, bir gün sonra Pazar akşamı final oynamaya hak kazanmışlardı.
Tüm aile gelmiştik Çeşme’den final maçına. Altınordu tribünü olan kapalının sol tarafında alıyorduk yerimizi.
Oyuna Altınordu süratli başlamıştı. Maçın başında bir mutlak gol kaçırmış ve bir gollük atağı yanlış bir faul kararı ile kesilmişti ki, ister istemez hakeme baktım. Dedemin bir sezon önce bir Şekerspor maçında nizami golümüzü saymayan hakem için söylediği cümle aklıma gelmişti “Uzun boylu hakemleri sevmiyorum”.
Nitekim bir kaç dakika sonra maçın hakemi olan İhsan Türe, bu düşünceyi yanıltmayacaktı. Ceza sahası içinde Göztepeli defans oyuncusunun topu eliyle kestiği pozisyonda devam kararı veriyordu. Ama Altınordulu futbolcular gol atmaya azimliydi. Sağdan Recep Yetkin’in sıfıra inip yaptığı ortaya Ankaragücü'nden transfer ettiğimiz solaçık Melih topun gelişine vuruyordu: 1-0.
İkinci yarının hemen başında Göztepe’nin başarılı santrforu Nihat Yayöz, benzer bir vuruşla beraberliği sağlamıştı: 1-1.
Bu golden sonra kendisini merakla izlemeye gittiğim Altınordulu futbolcu Volkan Yayın orta sahadaki kontrolü ele geçirmeye başlamıştı. Uzaktan bir şutunu Göztepe kalecisi Güngör Çilekçiler aynı güzellikle kurtarıyordu. Yarının ortalarına doğru Volkan Yayın’ın kullandığı bir korner atışında merhum santrforumuz Ahmet Mercan kafayla topu indiriyor ve ilk golün asistini yapan Recep Yetkin maçın skorunu tayin ediyordu: 2-1.

Altınordu’nun daha iyi oynadığı bu final maçının sonunda her iki taraftar grubu da oynanan güzel futboldan dolayı sahadaki futbolcuları alkışlıyorlardı.

Kupa merhum kaptanımız İsmet Orhunbilge’nin ellerindeydi artık.
Ordu kupasını ismi ile müsemma ALTINORDU kazanmıştı.