Seyit Mehmet ÖZKAN
Altınordu FK Başkanı
YENİ SEZONA BAŞLIYORUZ,
HAYIRLI OLSUN..


Altınordu FK bir Türkiye projesidir.


12 Temmuz 2021, Pazartesi
Değerli Futbolseverler merhaba,

Altınordu Futbol Kulübü normal bir futbol kulübü değildir.

Altınordu FK, Türk Futbolu’nda herkesin “Altyapıcılık” dediği, bizim ise çok değerli büyüğümüz Futbol İnsanı Serpil Hamdi Tüzün hocamızın tanımından esinlenerek  “Öz Kaynak Sistemi - ÖKS” dediğimiz, bu topraklarda gerçek anlamda futbolcu yetiştiriciliğine yatırım yapmış yegane kulüptür. 

Altınordu FK, bu toprakların çocuklarına adanmış ve bu topraklarda değer yaratan bir Türkiye projesidir. 
Bu anlamda Altınordu FK hepimizin kulübüdür. 

“Çocuklarımız Geleceğimiz”, “İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Futbolcu” ve “Türkiye’nin Altınordu’su” sloganlarıyla özdeşleşmiş bir felsefesi vardır. Bu felsefeyi kullanarak gideceği yol ve varacağı liman bellidir. Bu felsefenin özü, 
bu toprakların çocuklarına inanmaktır.

2007 yılbaşında çıktık bu yola. 2021 yılındayız. 14 yılı geride bırakmışız.
6 yaşlardan başlayarak A takıma kadar tüm yaş gruplarında, bu toprakların çocuklarından oluşan takımlarıyla “yetiştirici kulüp” olarak dünyaca tanınan ve saygıyla anılan bir dünya kulübü olmak için, ilimin ışığında gece gündüz demeden çalışmaktayız. 

“Yetiştiricilik” zor iştir, hele ki “insan yetiştirmek” dünyanın en zor işidir!
“Yetiştiricilik” her babayiğidin harcı değildir! 
“Yetiştiricilik” süreç odaklıdır, sabır ister, özen ister, önce vermekten geçer. 
“Yetiştiricilik”te doğadan gelen ilkeler vardır, öyle kendi kafana takılarak domates bile  yetiştiremezsin. 
“İlkeli olmak” ta zor iştir, disiplin ister. 
İlkesiz, sistemsiz, plansız, programsız günlük başarılar/tatminler peşinden koşarken yoldan çıkmak işten bile değildir! 
“Türk Futbolu Kabristanı” yanlış yönetimler yüzünden kaybolup gitmiş birçok kulüp hikayeleriyle doludur. 
 
Yaşım 66, 34 yaşımdan itibaren bu işin içindeyim. Son 14 yıldır ise 7/24 tam zamanlı.
Benim hocam değerli futbol insanı, büyüğümüz rahmetli İlhan Cavcav’dır. 
Ben onun başlattığı yetiştiricilik bayrağını devam ettiriyorum. 
Siz İlhan Cavcav’ın Gençlerbirliği’ni yönettiği 40 yıl süresince şampiyonluğa oynadığını veya kulübünü aşırı borçlandırdığını gördünüz mü? Görmediniz. Her zaman kulübün kasasında para vardı ve hiçbir zaman ona buna avuç açmadı. Ligde 3 Büyüklere kök söktürürdü ama hiçbir zaman hiç kimseyle sidik yarışına girmezdi, hep haddini bilirdi.

Ben de aynen İlhan Ağabeyimiz gibi düşünüyorum. Liderler toplumlarını geleceğe güvenli bir şekilde taşımakla yükümlüdürler. Günlük başarılar gelip geçicidir. Önemli olan sürdürülebilir başarılar elde edecek sistemi, yapıyı kurmaktır.  Sonunda da bir değer yaratmaktır, gelecek nesillere iyi durumda devredebilmektir.

Altınordu’yu TFF 3. Lig takımı iken emanet aldığımız 2012 yılından itibaren 2 sezon içinde, TFF 1. Lig’e çıkardık. Oraya demir attık. Çünkü TFF 1. Lig, Süper Lig’in bir altı olduğu için tam bizim “yetiştiricilik” hedeflerimize uygun bir lig idi. Yetiştirdiğimiz çaylak gençlerimizi oynatabileceğimiz, onların pişmesini sağlayabileceğimiz bir lig idi.

5 yabancının oynadığı TFF 1. Lig’de, tamamen yerli tecrübeli ağabey oyuncular ve yetiştirdiğimiz ÖKS oyuncularımızı karma yaparak geride bıraktığımız 7 sezon içinde tam 5 defa play-off’un bir altında, yedinci bitirdik. Hiçbir zaman Süper Lig için sıkmadık, ittirmedik, adeta siz önden buyurun, bizim daha zamanımız var, demeye getirdik. 

Geçen sezon çok iyi bir sezon geçirdik. Yabancı futbolcu oynatmadığımızı artık sağır sultan dahi biliyor. % 36 oranında ÖKS oyuncusu oynattık. Bunun karşılığı ilk 11’de 4 tane çaylak oyuncu oynatmak demektir. Hem yabancı oynatmıyoruz, hem de 4 tane çaylak oyuncu ile sahaya çıkıyoruz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen TFF 1. Lig’de play-off’a kalarak Süper Lig’e çıkma finali oynadık. Neredeyse Süper Lig’e çıkıyorduk, Allah korudu.

Bu başarıda en büyük pay, içimizden yetişen A takım teknik kadromuza aittir.
Bu başarıda ikinci en büyük pay, ÖKS oyuncularımıza “İyi Ağabeylik” yapan yerli transfer ağabey oyuncularımıza aittir.  
Sözün özü, bu başarıyı bu toprakların çocuklarıyla elde ettik. Herkese bu toprakların çocuklarına güvenirsek, onlara imkan verirsek başarılı olabileceklerini ispat ettik. Sadece futbolla ilgilenenlerin değil, futbol ile ilgilenmeyenlerin dahi sevgisini kazandık. 

“Türkiye’nin Altınordu’su” gerçeğini ülke çapında gözler önüne serdik, yediden yetmişe herkeste önemli bir farkındalık yaratmış olduk. Artık herkes Altınordu’nun vizyonunu, misyonunu ve değerlerini öğrendi sandık!

Ancak üzerinden henüz 2 ay bile geçmedi, yine popülizm şahlandı!
Yolda görenler, ileti yazanlar; İnşallah bu sene süper lige çıkarsınız dilekleri uçuşmaya başladı.. 
Çıkmayız kardeşim! Bizim böyle bir hedefimiz yok, çünkü henüz zamanı var.
Bilmeyenler için bir daha anlatayım; 
TFF Süper Lig’in yaş ortalaması 28. Tecrübeli yerli ve yaşlı yabancı oyuncu cenneti.
Bizim yetiştirmekte olduğumuz 19-20-21 yaş çaylak sporcularımız, tecrübeli oyuncularla dolu süper lige hafif kalırlar. Teknik olarak değil, kas gücü ve oyun tecrübesi olarak geride kalırlar. 

TFF 1. Lig’de ise hiç olmazsa yabancı sınırlaması var, en fazla 5 yabancı oynatılabiliyor. 
Genç, çaylak ÖKS oyuncularımız bu ligde, zor da olsa mücadele edebiliyorlar. 
TFF 1. Lig bir anlamda Süper Lig’in oyuncu havuzu. Yani bizim için TFF 1. Lig en doğru adres. Bir gün gelecek, alttan gelen genç oyuncularımızın hem kalitesi, hem de sayısı artacak. İşte o gün Süper Lig’e çıkma zamanı gelmiş olacak. İlla ki hedef sezon söyle derseniz, insanoğlu ile uğraşıyoruz, müneccim değilim, hedef sezon veremem. 

Tam 14 yıldır “tam zamanlı” olarak bu işin içindeyiz. Futbolcu yetiştiriciliğinde geçirdiğimiz her sezon bize bir şeyler kattı, deneye yanıla öğrenerek geldik. 2020/21 sezonu da bizim için çok öğretici oldu. Önemli dersler çıkardık. Organizasyonumuzun sağlıklı büyümesi açısından önemli kararlar aldık. 
Bunları futbol kamuoyu ile paylaşmak istiyorum;

1. Altınordu Organizasyonu’na dışarıdan hiçbir şekilde antrenör devşirilmeyecektir. 
Yurt genelinde futbol okullarımızda görev almakta olan BESYO mezunu genç antrenörlerimizin içinden seçilen antrenörler, önce Altınordu Futbol Akademisi ALFA’da görev alacaklar. Daha sonra A Takım bünyesinde görev alacaklardır.

2. A Takım Teknik Kadrosu her 5 sezonda bir yenilenecektir. 
Böylece Altınordu Organizasyonu futbol sektörüne, üst düzey kalitede oyuncu yetiştirmenin yanı sıra, üst düzey kalitede antrenör de yetiştirmiş olacaktır. 

3. Bu kararların uzantısı olarak, A Takım Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu hocamızla 2 sezon daha, yani 2021/22 ve 2022/23 sezonlarında birlikte olacağız. 
2023/24 sezonundan itibaren A Takım Teknik Direktörü yine “içimizden biri” olacak. 

4. Altınordu Antrenör Akademisi (ANTAK) bölümü kurulmuştur. 
Bu bölümün başına hem teorik, hem de pratik meslek ve yaşam tecrübesi olan Doç. Dr. Sabri Kaya Hocamız getirilmiştir. 

5. 2021/22 sezonunda A Takımımızın ÖKS oyuncusu oynatma oranı en az %40 olacaktır. 
Bu oran her sezon en az %5 artırılacaktır. 

6. “Altınordu Emekli Sandığı” kurulma çalışmaları başlatılmıştır. 
Böylece kurumsal aidiyet oluşturma yönünde önemli bir eşik aşılmış olacaktır. Bu sandık sayesinde Altınordu Organizasyonunda en az 10 yıl çalışmış olan personelin dar ve zor zamanlarında yanında olunacaktır. 

7. Dış Temas = Hızlı Gelişim.  
Sponsorlarımızın destekleri ölçüsünde Avrupa’nın üst düzey kulüplerinin genç takımlarını İzmir’e davet etmek ve burada “Dörtlü Mini Turnuva”lar tertiplemek yolunda ciddi çalışmalarımız olacak. 

Esenlikle,
Seyit Mehmet ÖZKAN 
Altınordu Arması Yediemini