Seyit Mehmet ÖZKAN
Altınordu FK Başkanı
FELSEFE AĞABEYİMİZ ATHLETIC BILBAO, İSPANYA SÜPER KUPASI'NI KAZANDI

Sadece 2,5 milyon nüfuslu bir bölgenin çocuklarından oluşan Athletic Bilbao, en son geçen hafta Barcelona’yı eleyerek Süper Kupa Şampiyonu oldu.


22 Ocak 2021, Cuma
Değerli Futbolseverler merhaba,

Bilen var, bilmeyen var, bu yüzden tekrar yazmam iyi olur.. 

2007 yılbaşından itibaren “üst düzey profesyonel futbolcular yetiştirmek” üzere, bu toprakların çocuklarına hayatımızı adadığımız ilk yıllarda, kendimize dünyanın en ünlü yetiştirici kulübü olan Hollanda’nın Ajax’ını rol model olarak almıştık.. 
Ajax’ın “TIPS” mottosu ile başlamıştık.. Teknik, Oyun Görüşü, Kişilik, Hız.. Ardından “Yenici” olmak eklendi.. Ardından “Dayanıklılık” eklendi.. 

Ne kadar gezmiş, görmüş ve okumuş olsak da, insan yaşayarak öğreniyor.. Deneye yanıla, deneye yanıla başarıyor.. 
Yıllarımız böyle geçerken anladık ki, saha dışında da saha içi kadar çok çalışmamız, geliştirmemiz ve korunmamız gereken faktörler var.. Daha doğrusu, bir çok Dikkat Dağıtan Unsur var!
Çok çalışmak, Bilgiye değer vermek, Büyüğe saygı duymak, İnsanı ve doğayı sevmek, Arkadaşlık, Aidiyet, Vefa, Emek, Yardımlaşmak, önce Ekip Bilinci, sonra da Meslek Bilinci Oluşturmak, Sosyal Yaşam kuralları vs.. bir felsefeye ihtiyacımız ortaya çıktı.. 
İşte bu saha dışı sorunlarla boğuşurken “İyi Birey, İyi vatandaş, İyi Futbolcu” sloganını, sımsıkı yapışacağımız ana sloganımız olarak belirledik..

2012 yılında Athletic Bilbao ile tanıştık. Kadrosunda sadece 2,5 milyon nüfuslu Bask bölgesinde doğan çocuklara yer veriyordu.. 91 yıllık İspanya La Liga tarihinde düşmeyen 3 kulüpten biriydi. Diğerleri Real Madrid ve Barcelona.. 
TRT Spor’dan Serdar Sarı’nın 16 Mart 2019 röportajını internetten okuyabilirsiniz.. Başlığı şöyle; 
Athletic'in 100 yıllık Bask kültürü - Yalnızca Basklı oyuncuları oynatmasıyla bilinen Athletic Bilbao, altyapı eğitimiyle de taraflı tarafsız herkesi imrendiriyor.
Kulüp, 1911 yılında Copa del Rey maçında ‘uygun olmayan yabancı oyuncu’ oynatmaktan dolayı suçlanmasının ardından önemli bir karar alarak yalnızca Bask bölgesinde doğmuş oyuncuları oynatmaya başlıyor. 
100 yılı aşkın süredir bu politikayı devam ettiren kulüp, Real Madrid ve Barcelona ile birlikte La Liga’dan hiç düşmemiş üç takımdan biri.

Biz de bu toprakların çocuklarına hizmet için yola çıktığımız için, en başından itibaren “yabancı futbolcu” oynatmama kararı almıştık. 
83 milyon nüfuslu koskocaman bir ülkenin 30 milyon gencine yaşamımızı adayacağımıza dair kendimize söz vermiştik..

2013 yılında Bilbao’ya gittik, kendimizi tanıttık, onların yolundan gittiğimizi anlattık. Çok mutlu oldular.. Bizi “Kardeş Kulüp” olarak kabul ettiler. Artık bir Felsefe Ağabeyimiz vardı.. 
Sonraki yıllarda biz genç takımlarımızla Bilbao’ya gittik. Onlar İzmir’e genç takımlarını gönderdiler. Bu sportif temaslarla dostluğumuz perçinlendi.. 

İşte bu Athletic Bilbao, işte sadece 2,5 milyon nüfuslu bir bölgenin çocuklarından oluşan bu Athletic Bilbao, en son geçen hafta Barcelona’yı eleyerek Süper Kupa Şampiyonu oldu.  
İspanya Süper Kupası son iki yıldır, Kral Kupası finalistleri, lig şampiyonu ve lig 2'ncisi arasında 4'lü turnuva olarak düzenleniyor.       
2019-20 sezonunu La Liga’da ilk 2 sırada tamamlayan takımlar olan dünyanın en pahalı takımları Real Madrid ve Barcelona ile 2019-20 sezonunda İspanya Kral Kupası’nda finale yükselmeye hak kazanmış 2 takım olan Athletic Bilbao ve Real Sociedad.
Real Sociedad da Bask Bölgesi takımı.. Onlar da aynen Athletic Bilbao gibi alt yapıya çok önem veriyorlar. Ama onlar sadece Bask’lı değil İspanyol ve az da olsa yabancı oynatıyorlar..
Evet, Bask bölgesinin öz kaynaktan oyuncu yetiştiriciliğinde çok iyi olan iki takımı olan Bilbao ve Sociead, 2019-20 sezonu İspanya Kral Kupası’nda final oynamaya hak kazanmış durumdalar..
İspanya Kral Kupası’nda çeyrek finallerde, Athletic Bilbao Barcelona’yı, Real Sociead ise Real Madrid’i elemiş.
2019-20 sezonu İspanya Kral Kupası finali ise pandemi nedeniyle oynanamamış. Yani, kupayı alan henüz belli değil. Ertelenen final, 4 Nisan 2021 tarihinde tek maç olarak Sevilla’da oynanacak.

Bilbao’nun kazandığı 2021 İspanya Süper Kupa’daki yarı final eşleşmeleri şöyleydi: Real Madrid - Athletic Bilbao, Barcelona - Real Sociedad
Yarı finaldeki Real Madrid maçına Athletic Bilbao ilk 11’de, 6 Öz Kaynak Sisteminden yetişmiş oyuncusu ile çıktı. Bu maçta Athletic Bilbao’nun Öz Kaynak Sporcusu (ÖKS) süre alma oranı %49 idi. 
Öz Kaynak Sporcularının yaş ortalaması ise 24,2 idi. Maçı Athletic Bilbao 2-1 kazandı.

Diğer yarı finalde ise Barcelona, normal süresi ve uzatmaları 1-1 biten maçta Real Sociedad’ı penaltı atışları sonunda eleyip finale çıktı.

Athletic Bilbao, İspanya Süper Kupa finalinde Barcelona’yı mağlup ederek, İspanya Süper Kupası’nı müzesine götürdü.
Normal süresi, Athletic Bilbao’nun son dakika golüyle 2-2 biten finali Athletic Bilbao, uzatmalarda bulduğu golle 3-2 kazandı.

Barcelona karşısındaki final maçında da Athletic Bilbao ilk 11’inde 6 ÖKS oyuncusu yer aldı. Bu maçta Athletic Bilbao’nun ÖKS oyuncusu süre alma oranı %52 idi.
ÖKS oyuncularının yaş ortalaması ise 24,3 idi. 3 golün 2’si ÖKS oyuncularından geldi. (Asier Villalibre, Inaki Williams) 

Finalde, uzatma dakikalarında oyundan atılan Lionel Messi, 753 maçlık kariyerindeki ilk kırmızı kartını görmüş oldu.
Maçtan sonra şampiyonluk kutlamasını Athletic Bilbao, takımının ikinci golünü atan ÖKS oyuncusu Asier Villaibre’nin trompet çalması eşliğinde yaptı.

• Sizlere 2021 İspanya Süper Kupası’nda yarı finalde Real Madrid ve finalde Barcelona karşısında çıkıp, aslanlar gibi mücadele eden ve dünyaca ünlü 2 takımı da eleyen Athletic Bilbao’da ;
• 8 Athletic Bilbao ÖKS oyuncusunu büyük bir mutlulukla takdim ediyorum:
1. Unai Simon – 1997 doğumlu – Kaleci (1) – 21 yaşında A Takım’a yükselmiş (Hazırlayıcı takımları Ath. Bilbao II’de 2 sezon oynamış) – A Takım’da bulunduğu süre: 2,5 yıl
2. Unai Nunez – 1997 doğumlu – Stoper (4) – 20 yaşında A Takım’a yükselmiş (Hazırlayıcı takımları Ath. Bilbao II’de 1 sezon oynamış) – A Takım’da bulunduğu süre: 3,5 yıl
3. Ander Capa – 1992 doğumlu – Sağ Bek (2) – 18 yaşına kadar Bilbao altyapısında yetişiyor. Önce 4. Lig takımı Danok Bat’ta, daha sonra Eibar’da 7 sezon oynamış.. 26 yaşında yetiştiği kulübüne geri dönmüş. A Takım’da bulunduğu süre: 2,5 yıl
4. Iker Muniain – 1992 doğumlu – Kanat Forvet – (7-11) – 17 yaşında A Takım’a yükselmiş (Ath. Bilbao II’de yarım sezon oynamış) – A Takım’da bulunduğu süre: 11.5 yıl
5. Unai Vencedor – 2000 doğumlu – Merkez Orta Saha (8) – 20 yaşında yani bu sezon A Takım’a yükselmiş. (Ath. Bilbao II’de 2 yıl oynamış) – A Takım’da bulunduğu süre: 6 ay
6. Inaki Williams – 1994 doğumlu – Santrfor (9) – 21 yaşında A Takım’a yükselmiş. (Ath. Bilbao II’de 1 yıl oynamış) – A Takım’da bulunduğu süre: 5.5 yıl
7. Yeray Alvarez – 1995 doğumlu – Stoper (4) – 21.5 yaşında A Takım’a yükselmiş. (Yetiştirici takımlarında 2 yıl oynamış) – A Takım’da bulunduğu süre: 4.5 yıl
8. Asier Villaibre – 1997 doğumlu – Santrfor (9) – 22 yaşında A Takım’a yükselmiş. (Ath. Bilbao II’de 3 yıl oynamış. 20-21 yaşlarında kiralık gidip gelmiş. A Takım’da bulunduğu süre: 1.5 yıl

Not : Bilbao’nun hazırlayıcı takımı olan Bilbao II takımı, İspanya 3. Ligi’nde mücadele ediyor.
Bizim de Niğde Anadolu FK Hazırlayıcı takımımız var ama uzaktan yönetmek zor oluyor! Athletic Bilbao gibi yapacağız, gelecek sezondan itibaren Hazırlayıcı takımımızı İzmir’de konuşlandıracağız inşallah..

Athletic Bilbao takımında yer alan Afrika kökenli bir oyuncu var; Inaki Williams. Bu nasıl oluyor kardeşim? Ben yazmayayım. Merak ederseniz mutlaka okumanızı tavsiye ederim;    
Ajansspor - 1 Ağustos 2020 - Inaki Williams'ın hayat hikayesi:  Sahra Çölü'nden İspanya'ya...

Evet bir gün biz de Süper Lig’de yer alacağız.. 
Evet bir gün biz de Süper Kupa’yı kaldıracağız. 

Ama hep orada olacağız, aynen Athletic Bilbao’nun 91 yıldır yaptığı gibi.. 

Haftaya Bilbao yolcusuyuz, tebriğe gidiyoruz.. Pandemi ilişkilerimizi kesmişti. Bu şampiyonluk onlar kadar bizi de çok mutlu etti..
Doğru ‘Yol’dayız, biliyoruz.. 
Basklılar yapıyorlarsa biz neden yapmayalım..
Her ne kadar ülkemizdeki futbol ekosistemi pek müsait değilse de..
En iyi bildiğimiz işimize, berberiz saç keseriz, düsturu ile devam edeceğiz..  

Sağlıkla kalın,

Seyit Mehmet ÖZKAN 
Altınordu Arması Yediemini