Hasan YILDIZ
Gönüllü Diyetisyen
SPORCU BESLENMESİ'NDE AVRUPA'NIN NERESİNDEYİZ?

ALMANYA'da Bayern Münih, Köln, Bayer Leverkusen gibi ünlü kulüplerin uzmanları, akademisyenler ve firmalarla yaptığımız bilgi alış verişinin sonucunda Sporcu Beslenmesi'nde doğru yolda olduğumuzu gördük.


14 Kasım 2017, Salı
SPORCU beslenmesindeki gelişmeleri, yaklaşım ve uygulamaları yerinde görmek amacı ile Avrupa Temsilcimiz Yasin Özçelik ve Etkinlikler Şefi Yusuf Kocakaya ile birlikte Almanya’ya gittik.
İlk gün Fusion5 Performance isimli firma ile görüştük. Bu firma sporcuların bireysel performansları ve sakatlık sonrası rehabilitasyon ile ilgili çalışan, İlkay Gündoğan ve Julian Draxler gibi elit sporcular ile çalışıyor. Kurumun diyetisyeni, bize bir saatlik sunum yaparak bilgilerini paylaştı. Sakatlıkların önlenmesi ve tedavisinde, performans artırılmasında ve korunmasında beslenmenin önemine inanan ve uygulayan bir meslektaşım. Kendisi ile karşılıklı bilgilerimizi paylaştık. 

Daha sonra Bayer Leverkursen Diyetisyeni Anna Lena Böckel ile görüştük. Sporcu beslenmesinde uygulamalarımızı ve yaklaşımlarımızı konuştuk.

Oradan FC Köln Diyetisyeni Max Weuthen ile bir araya gelmek üzere Köln’e geçtik. Yaklaşık bir saat süren toplantıdan sonra ise sporcu beslenmesinde Almanya’nın ve Dünya’nın en önemli sporcu beslenmesi uzmanı olan Köln Spor Üniversitesi’nden Dr. Hans Braun ile görüştük. Dr. Hans Braun ve Max Weuthen ile sporcu beslenmesindeki yenilikler ve uygulamalar, ergojenik destekler, ilaçlar, rejenerasyon beslenmesi, sporcuların yaklaşımları, yapılan ölçüm ve analizler üzerine uzun bir fikir alış verişinde bulunduk.

Ve son olarak da Bayern Münih Diyetisyeni Stefan Buck ile görüştük. Sporcu beslenmesindeki kulüplerimizin uygulamalarını ve bakış açısını konuştuk.

Tüm bu görüşmeler sonrası Alman futbol kulüplerinin “Sporcu Beslenmesi”ndeki yaklaşım ve uygulamaları; 

1. Sporcu beslenmesinin önemine çok değer veriyorlar. Genel sağlığa etkileri, sakatlanma riskinin azaltılması ve performansın artırılması için en önemli unsur olarak konuyu ele alıyorlar.

2. Küçük yaşlardan itibaren sporculara sporcu beslenmesinin önemi konusunda eğitim veriyorlar, kitapçık ve broşürler ile ailelere, okullara ve sporculara ulaşıyorlar.

3. Antrenman sonrası rejenerasyon için mutlaka basit karbonhidratlara yer veriyorlar.

4. Sporcuların menülerinde balık, pirinç, bulgur ve patatese ağırlık veriyorlar.
Almanya’da yetişen pirinç ve patatesin kan şekerini yükseltme özelliği, bizde yetişenlere göre daha düşük. Bu nedenle makarna yerine diğer karbonhidrat kaynaklarını tüketiyorlar.

5. Protein tozlarını ve diğer ergojenik desteklerin kullanımına karşılar.

Almanya’da 2016 yılında yapılan bir araştırmada rasgele seçilen 250 adet protein tozunun yüzde 24’‘ünün içinde yabancı madde ve doping tespit edilmiş. Bu ürünlerin faydalarına inanmadıkları gibi doping riski olduğu için de kullanmıyorlar.

6. Sporcuların kilo takiplerini ayda 1 kere düzenli olarak yapıyorlar.

7. A takım seviyesindeki sporcuların özel beslenme programları var ve bu programlarını evde uygulayan özel aşçıları bulunuyor.

Tüm bu görüşmelerin sonucunda Altınordu FK olarak doğru yolda olduğumuzu görmek ve yaptığımız çalışmaların takdir ile karşılanması bizlere gurur verdi.

Almanya’da bize zaman ayıran, oldukça sıcak bir ortamda ağırlayan meslektaşlarıma çok teşekkür ederim.